Maros Megye 2025-ös költségvetése a racionalitás jegyében született
Maros Megye 2025-ös költségvetése a racionalitás jegyében született

Maros Megye 2025-ös költségvetése a racionalitás jegyében született

A Maros Megyei Tanács a 2025-ös költségvetést az ésszerűség, a stabilitás és a fenntartható fejlődés elvei alapján dolgozta ki. „A jelenlegi pénzügyi és gazdasági helyzetében – amikor rekordmagas az államadósság és jelentős költségvetési hiánnyal küzd az ország – rendkívül fontos, hogy két lábbal a földön maradjunk, stabil költségvetést állítsunk össze, biztosítsuk az alárendelt intézmények működését és az alkalmazottak fizetését” – hangsúlyozta Péter Ferenc, a Maros Megyei Tanács elnöke a költségvetés ismertetésekor. Hozzátette, ezeket az elveket szem előtt tartva dolgozták ki Maros megye költségvetését. Ennek megvalósítása kordában tartja a kiadásokat, és megteremti a szükséges bevételeket a fejlődéshez.

A 2025-ös költségvetés összege 1,191 milliárd lej, ami 19%-kal magasabb, mint 2024-ben.

A források eloszlása:

Általános költségvetés: 1,016 milliárd lej

Saját költségvetés: 606 millió lej

Működési költségek: 397,1 millió lej

Beruházások: 208,8 millió lej

A fejlesztésekre, beruházásokra idén 10 millió lejjel többet fordít a megyei önkormányzat, mint tavaly. Az egészségügyi infrastruktúra fejlesztésére saját költségvetésből összesen 14,5 millió lejt különítettek el.

Az úthálózat korszerűsítésére és karbantartásár 39,9 millió lejt fordítanak idén, és összesen 10 km új aszfaltréteg kerül a közutakra.

A kulturális intézmények működésére és fejlesztésére idén 52,8 millió lej hagytak jóvá, amely 900.000 lejjel több, mint 2024-ben.

Uniós pályázatok

Maros megyének jelenleg 28 uniós projektje van összesen 859,9 millió lej értékben. Ezekre a projektekre idén 139,5 millió lejt fizetnek ki önrészként.

A Maros Megyei Klinikai Kórháznak több olyan beruházása van, amelyet uniós pályázatokból finanszíroznak és hamarosan befejeznek. Ilyen projekt a Gheorghe Marinescu utcai kórházban kialakított oxigénterápiás rendszer és ún. oxigéngyár, folyamatban van a nozokomiális fertőzések visszaszorítása érdekében elindított projekt kivitelezése, járóbeteg-ellátó rendelők korszerűsítése, felszerelés, rákdiagnosztikai eszközök vásárlása. Foltatódik a Dicsőszentmártoni kórház korszerűsítése is, ahol a járóbeteg-ellátás fejlesztésére fordítanak jelentős összegeket.

Mikházi Régészeti Park fejlesztése és kibővítése is uniós támogatással valósul meg, ahogy a Via Transilvanica turistaútvonal mentén tervezett kerékpáros turistaútvonal is.

„Mindannyiunk számára egyértelmű, hogy az Európai Unió anyagi támogatása mennyire fontos a megye fejlesztése szempontjából, és a lakosság életszínvonalának növelése érdekében” – fejtette ki Péter Ferenc, tanácselnök. 

Civil kezdeményezések, programok támogatása

A civil szervezetek számára 2,7 millió lej pályázati keret áll rendelkezésre az 2025-ös költségvetésből. Az egyházi-, szociális-, ifjúsági- és kulturális szervezetek, valamint sportegyesületek különböző rendezvényekre, sportesemények szervezésére, egyházi ingatlanok karbantartási munkálataira igényelhetnek vissza nem térítendő támogatást. Idén a támogatási összegek a következők:

  • sport 600.000
  • egyházak: 600.000 lei
  • kulturális: 400.000 lei
  • szociális: 1.000.000 lei
  • ifjúsági 150.000 lej

A részletes költségvetés a Maros Megyei Tanács hivatalos honlapján érhető el.