Meghaladja az egy milliárd lejt Maros megye idei költségvetése, amelyből a saját, illetve az alárendelt intézmények működését és fejlesztését biztosítja. A költségvetés jelentős részét, közel 50 százalékát a legnagyobb intézményük, a Maros Megyei Klinikai Kórház fenntartására és működtetésére fordítják. A megyei önkormányzat és a többi alintézmény működését a fennmaradó 606 millió lejből biztosítják. Ennek 34 százalékát, azaz 208,8 millió lejt fordítanak fejlesztésre, a beruházások folytatására. A projektek jelentős része európai uniós pályázatból valósul meg, a megyei önkormányzatnak a ráeső önrészt kell biztosítania.
„Mindannyiunk számára egyértelmű, hogy az Európai Unió anyagi támogatása mennyire fontos a megye fejlesztése szempontjából, és a lakosság életszínvonalának növelése érdekében” – mondta Péter Ferenc, a Maros Megyei Tanács elnöke a költségvetés ismertetésekor.
Maros megyének jelenleg 28 megnyert uniós projektje van 859,9 millió lej összértékben. Ebből idén önrészként 139,5 millió lejt fizet ki a megyei önkormányzat.
Ilyen fejlesztések vannak folyamatban a Maros Megyei Klinika Kórházban, ahol átadás előtt áll az oxigénterápiás rendszer kiépítésére és „oxigéngyár” kialakítására elnyert uniós beruházás. 60 százalékban elkészült a nozokomiális kórházi fertőzések visszaszorítását célzó projekt. Folyamatban van a járóbeteg-ellátó rendelők korszerűsítése és felszerelése modern orvosi eszközökkel, ez 60 százalékban megvalósult. Idén év elején nyertek uniós finanszírozást a kórszövettani laboratórium felújítására, további nyertes pályázatuk van a rák diagnosztizálására és kezelésére szolgáló orvosi eszközök beszerzésére, elsősorban az Onkológiai Klinika számára. A Dicsőszentmártoni Gheroghe Marinescu kórházban a járóbeteg ellátás korszerűsítésére elnyert uniós pályázat van kivitelezés alatt.
A Maros Megyei Múzeum fejlesztésére közel 5 millió lejt fordít a megyei tanács az idei költségvetéséből. A múzeum a saját bevételeiből 2 millió lejjel egészíti ki ezt az összeget, így összesen a kulturális intézménynek a fejlesztésre fordítható kerete megközelíti a 7 millió lejt. Ebből folytatják a Mikházi Régészeti park és Látogatóközpont kibővítését, elkészül a fehéregyházi Petőfi Sándor-emlékmúzeum és park, kisebb fejlesztéseket végeznek a mezőrücsi Gheorghe Șincai Emlékházon és a dédabisztrai Ion Vlasiu emlékházon.
A Maros Megyei Tanács folytatja a Via Transilvanica turistaútvonal mentén tervezett kerékpáros túraútvonal kiépítését, idén elkészül a Salvamont Hegyimentőszolgálat székháza, a nagykórház mögött kialakított több mint 300 férőhelyes parkoló és hozzákezdenek a Közigazgatási Palota külső felújításához is.
A közlekedési infrastruktúra fejlesztésére idén közel 40 millió lejt fordítanak, amelyből biztosítják a megyei úthálózat karbantartását, új aszfaltszőnyeg lefektetését, a szükséges útszakaszok teljes felújítását, valamint útszélesítési és árokrendezési munkálatokat. További részletek a Maros Megyei Tanács hivatalos honlapján érhetők el.